همواره خوردگي و زنگ زدگي باعث نشت گاز و ايجاد حادثه مي گردد .
عوامل موثر :
به جا ماندن قسمتي از لوله از عايقكاري-ترك بر اثر تنش حرارتي و فيزيكي – خراشيدگي بر اثر حمل و نقل -صدمات ناشي از سنگهاي تيز هنگام پر كردن كانال – فشار انبساط و انقباض داخل زمين-نفوذ ريشه درخت – وجود آهك ، گچ و .. در خاك -نشت فاضلاب در خاك اطراف لوله -صدمات ناشي از عمليات ساختماني اطراف-تاثير باكتريهاي در خاك
در لوله كشي روكار :
براي حفاظت لوله بايد رنگ آميزي انجام شود( زنگ زدائي – چربي زدائي
ضد زنگ – رنگ روشن )
قابل ذکر است در اکثر موارد مجریان محترم از زدن ضد زنگ خودداری
می کنند که جا دارد دقت بیشتری بعمل آید .
در لوله كشي توكار :
توضیح اضافی : در مصارف فشار قوی : برای جلوگیری از زنگ زدن لوله های زیر کار، بوسیله عایق پوش کردن لوله ها و یا حفاظت کاتدی توام با عایق پوش کردن انجام می گیرد که عایق پوش کردن لوله ها نیز به دو روش سرد و گرم انجام می شود .
در روش عایقکاری سرد برای مصارف فشار قوی از مواد : رنگ آستری
( پرایمر)- نوار زیری – و نوار روئی استفاده می گردد . که فعلا خارج از بحث ما می باشد .
لوله کشی توکار برای مصارف فشار ضعیف ( یک چهارم psi ) که موضوع بحث ما می باشد :
مراحل انجام کار :
زنگ زدائي با سنباده وبرس -چربي زدائي – پرايمرزنی (پرایمر و یا آستری : اصولا بلافاصله بعداز تمیز کردن سطح لوله انجام شود ) – پیچیدن نوارپرايمر ( پس از اینکه آستری بحدی خشک شد که به انگشت نچسبد ولی اثر انگشت بر روی آن باقی بماند لازمست نوارپیچی انجام شود )
توجه۱: پرايمر زني در هواي باراني – مه سنگين – در گردوغبار و يا در درجه حرارت زير ۵- درجه سانتيگراد مجاز نيست.از به کاربردن آستریهائی که در اثر باز بودن درب مخزن ،موادفرار آن از بین رفته یا فاسد شده بایدجلوگیری شود .قبل از باز کردن درب ظرف آستری ، باید بقدر کافی آنرا تکان دادتا بخوبی مخلوط شود .
توجه ۲: در پاک کردن لوله ها نباید از اشیاء تیز و برنده از قبیل چاقو و تیغه اره و امثال آن که باعث بریدگی یا ایجاد خراش یا فرورفتگی در سطح لوله می شود استفاده کرد . مواد چربی دار و روغنی روی لوله باید بوسیله حلالهای نظیر زایلین یا تلوئن پاک شود .
توجه ۳: پرايمر و نوار باید ساخت يك كارخانه باشند( در اکثر موارد به خاطر صرفه جوئی در هزینه ، از آستریهائی در ظرفهای یک لیتری که همجنس با نوارپرایمر نمی باشد استفاده می گردد که با توجه به همجنس نبودن آن با نوار پرایمر صحیح نمی باشد ) – نوار پيچي با همپوشاني 50 درصد انجام مي گيرد – در جاهاي مرطوب دوبار نوارپيچي انجام شود
( یک بار پرایمر ، سپس نوار ، مجددا فقط نوار روی نوار قبلی ) .
مشخصات نوار :
۱- ضخامت نوار براي حالت عادي 0.5 و ضخامت لايه چسبي آن 0.2 ميلي متر و براي نوار سر جوشها ، ضخامت نوار 0.8 ميلي متر و ضخامت لايه چسبي آن 0.6 ميلي مترمي باشد .
۲- مقاومت کششی حداقل ۵ کیلوگرم بر یک سانتی متر عرض نوار
۳- ميزان چسبندگي نوار به لوله حداقل ۵/۱ كيلوگرم به ازاي هر سانتيمتر عرض نوار و ميزان چسبندگي نوار به نوار 0.5 كيلوگرم به ازاي هر سانتي متر عرض نوار مي باشد .
۴- نوار پيچي با زاويه و كشش مناسب انجام شود ، بطوريكه در هنگام نوار پيچي بيش از ۵/۰ درصد از عرض نوار كاسته نشود .
۵- ازدیاد طول حداقل ۱۰۰ درصد مقاومت عایق کنندگی حداقل یک میلیون مگا اهم .
۶- مقاومت الکتریکی حداقل ۴۰ کیلووات بر میلیمتر.
۷- حدود دما برای حفظ مشخصات نوار بین ۲۰- تا ۶۰+ درجه سانتگراد.
۸-رنگ سیاه
توجه ۴ : در صورتي كه حلقه نوار در هنگام نوار پيچي به پايان برسد ، نوار جديد حداقل يك دور روي نوار قبلي پيچيده شود .
در محل اتمام نوارپيچي بايد نوار سه دور روي هم پيچيده شود .
توجه ۵ : در صورتيكه نوار پيچي لوله ها قبل از جوشكاري انجام شده باشد ، نوار پيچي سر جوشها و اتصالات بايد بوسيله نوار نرم مخصوص سر جوشها و اتصالات انجام شود.
توجه ۶ : در مواردی مشاهده شده که بعضی از مجریان از نوار سفید برای عایقکاری استفاده می کنند ، لازم به ذکر است که نوار سفید به نام نوار روئی در لوله کشی فشار قوی مطرح بوده و مشخصات آن بعلت ضعیف بودن مناسب برای عایقکاری مصارف خانگی و تجاری فشار ضعیف
نمی باشد . از این نوار در فشار قوی ، بر روی نوار زیرین پیچیده می گردد . برخی از مشخصات نوار سفید عبارتند از : ضخامت کلی نوار ۰.۵ میلی متر (ضخامت نوار ۰.۴ و ضخامت لایه چسبی آن ۰.۱ میلی متر )- مقاومت کششی آن حداقل ۳ کیلوگرم بر سانتی متر عرض نوار .
توجه ۷ : در صورت آسيب ديدن نوار، بايد قسمت آسيب ديده به طور كامل دور تا دور لوله باز و سطح لوله به اضافه 5 سانت ازهر طرف تميز و پرايمر زده شده و مجددا نوارپيچي شود .
توجه ۸ : مدت زمان لازم براي رسيدن به استحكام نهائي نوار پرايمر روي لوله ، حدودا 10 تا 24 ساعت مي باشد ، بعبارتی حداقل بعد از حدود ۲۴ ساعت تست چسبندگی نوار به لوله انجام شود .
( بسته به جنس استفاده شده ) .
توجه ۹ : در صورتيكه چسبندگي نوار به لوله مناسب نباشد ، كل نوار مربوطه بايد باز شده و پس از تميز كردن سطح ، پرايمر زني و نوارپيچي مجددا تحت شرايط استانداردانجام پذيرد.
مطلب اضافی : ميزان مصرف پرايمر : حدودا يك ليتر به ازاي هر 10متر مربع سطح خارجي لوله . طبق محاسباتم براي لوله هاي مختلف نتايج زير حاصل گرديد : هر لوله شش متري به قطر ۲/۱ ، 21.4 سي سي پرايمر نياز دارد ، بعبارتي با يك ليتر پرايمر مي توان تعداد 46.7 لوله ۲/۱ اينچ يا تعداد 29.4 لوله ۴/۳ اينچ يا تعداد 18.5 لوله 1 اينچ يا تعداد 11.8 لوله ۴/۱ 1 اينچ يا تعداد 9.1 لوله ۲/۱ 1 اينچ و يا تعداد 5.8 لوله 2 اينچ را پرايمر زني نمود . پرايمر آلتن در حال حاضر هر 4 ليتر حدودا ۲۰۰۰۰ تومان مي باشد .

ارسال یک دیدگاه